sobota, 4 października 2014

Gdy postanowisz mieć kota cz.6: dom przyjazny kotu

Omówiliśmy już kwestię bezpieczeństwa. Czas na ciąg dalszy przygotowań. Co gdzie ustawić, by kotu było jak najwygodniej?

Kuweta
Powinna stać w miejscu spokojnym, zacisznym, ale jednocześnie tak, żeby kot mógł z niej widzieć otoczenie. Zwierzak musi się tam czuć bezpiecznie. Czasem kot upodoba sobie do załatwiania jedno miejsce na podłodze - spróbujmy postawić tam kuwetę.

Miski
Ustawmy je minimum metr od kuwety, kot może nawet nie zechcieć jeść przy miejscu, w którym się załatwia.

Azyl
Kot powinien mieć zapewnione miejsce, w którym może się schronić, nieniepokojony przez nikogo, a jednocześnie obserwować z niego otoczenie. Jeśli stawiamy kotu legowisko (czyli najlepiej karton z kocykiem), umieśćmy je w bezpiecznym kąciku.

Przestrzenie na wysokościach
Koty najlepiej czują się powyżej poziomu podłogi, przynajmniej większość z nich. Nie łudźmy się, że kot nie będzie chodził po meblach - najlepiej się z tym pogodzić. Jednak jeśli bardzo to nam przeszkadza, oduczmy go wchodzenia na miejsca takie jak stół czy blat kuchenny, pozostawiając mu inne. Postarajmy się o wysoki drapak lub zmontujmy jakieś półki specjalnie dla kota, żeby takich powierzchni było jeszcze więcej.Drapak
Kot potrzebuje czegoś do drapania, jeśli mu tego nie zapewnimy, znajdzie sobie sam, ale może sobie upodobać najlepszy mebel w domu... nawet, jak kot będzie lubił swój drapak, może mu się zdarzyć podrapać coś innego, trzeba wziąć to pod uwagę. Wysokie drapaki posiadające budki i platformy, poza możliwością drapania, umożliwiają kotu jeszcze przebywanie na wysokościach i chowanie się.

Trawa
Koty jedzą trawę, by oczyścić przewód pokarmowy. Sierść połykana w czasie codziennej toalety przedostaje się do żołądka i zbija w kule włosowe, które mogą doprowadzić nawet do "zatkania" się kota. Trawa wywołuje wymioty lub pomaga w wydaleniu kłaczków drugą stroną. Zamiast niej można używać innych środków odkłaczających, jednak poza swoją oczyszczającą funkcją, trawa ma dla kotów inną wartość - większość z nich po prostu uwielbia ją podgryzać. Bez dostępu do niej prawdopodobnie zaczną niszczyć rośliny doniczkowe. Trawę można wykopać bezpośrednio z ziemi i umieścić w doniczce (oczywiście nie z trawnika w centrum miasta, dobrze też przed "podaniem" dokładnie wypłukać), kupić gotowe tacki z "kocią trawką" (nieopłacalne pod względem cenowym) albo po prostu samemu zasiać nasiona żyta, owsa lub jęczmienia.

Otwarte okno/balkon/spacery na smyczy
Wypuszczanie kota bez nadzoru wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego coraz więcej kociarzy ma typowo domowe pieszczochy. Niewychodzące koty są bardziej zżyte z właścicielem, zdrowe i bezpieczne, ale trzeba więcej czasu poświęcać ich psychice. Kot potrzebuje nowych bodźców do prawidłowego funkcjonowania, a w czterech ścianach raczej zbyt wiele się nie dzieje. Przez okno czy na balkonie pupil będzie chłonął dźwięki, widoki i zapachy. Jeszcze lepsze są spacery na smyczy, wtedy zwierzak ma w zasięgu już wszystko to, co kot wychodzący, z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa. Pamiętajmy o zabezpieczeniu okien i balkonu.

Mój Fiś w szelkach na balkonie

11 komentarzy:

 1. Świetny pościk. :D Nauczyciel o kotach.. Szkoda, że nie ma takiego zawodu. xd /Ala

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykle praktyczny i konkrety post. Wszystkim osobom planującym nabytek koteła, ale także tym, którzy już go posiadają, z pewnością się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post :) Wszystko ładnie i przejrzyście :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post, masz ogromną wiedzę na kocie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny i przydatny poradnik jak zwykle. Masz na prawdę ogromną wiedzę na temat kotów :D
  Pozdrawiamy!
  http://codziennebeagle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. O półkach na wysokościach będę musiała pomyśleć niebawem, żeby Andrzej mógł wszystko obserwować :) Przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak zwykle ciekawy post :) Jestem teraz na etapie czy posadzić trawkę w doniczce czy nie. xd

  Niezapominajka1801 :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post :) Czekam już z niecierpliwością na kolejnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny artykuł.Kotki takie jak mój.Cudowne są te białe półeczki dla kotka.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są wielką motywacją i potwierdzeniem tego, że nas czytacie, dlatego bardzo dziękuję za każde naskrobane słowo :)

Komentarz uznany za reklamę zostanie usunięty.